Jak se (ne)daní hazard

17.02.2011

Sázíte? Pokud ano, dáváte přednost českým sázkovým kancelářím nebo preferujete sázení na internetu u zahraničních společností? Ptal jsem se takto svých studentů a nejčastěji se mi dostávalo odpovědí, že sázejí a přednost dávají českým kancelářím. Obecně prý preferují české firmy před zahraničními a ani sázení není výjimkou. Důvodem je prý pocit, že tak podporují českou ekonomiku, neboť české firmy odvádějí daně do „našeho“ státního rozpočtu. Byli velmi překvapeni, když jsem jim oznámil, že sázkové kanceláře žádné daně do státního rozpočtu neodvádějí.
Sázkové kanceláře, podobně jako provozovatelé heren a kasin, totiž jako jediní v České republice neodvádějí daň z příjmu. Místo toho jsou povinni odvádět část svého výtěžku do veřejně prospěšných oblastí.  Těmi může být kultura, sport, vzdělávání, zdravotnictví, ekologie apod. Kam konkrétně sázkové kanceláře odvedou část svých zisků, je plně v jejich kompetenci. A tady je největší kámen úrazu.
Odvody výtěžků sázkových a loterijních společností často končí ve velmi pochybných organizacích a jsou vynakládány na neexistující projekty. Například občanské sdružení Junior Racing Klub obdrželo v roce 2009 téměř 90 milionů korun, přestože nemá ani své vlastní webové stránky, natož kancelář. Občanské sdružení Brána Kapura, zabývající se údajně integrací cizinců obdrželo 52 milionů, přestože jiné organizace pracující v této oblasti o tomto sdružení nikdy neslyšely. Navíc 30 milionů z uvedené částky mělo jít na příručku „Poradna pro integraci“. Ani tu nikdo doposud neviděl.
Křiklavých případů, kdy odvedené peníze skončily „Bůh ví kde“, je celá řada. Na odvody bohužel neexistuje prakticky žádná kontrola a nezřídka se dokonce stává, že odvedené peníze jdou přes občanská sdružení zpět k provozovatelům hazardu. Odhaduje se, že takto je zneužita více než polovina dotací na sport. Státní úředníci tomu nedokážou zabránit nebo podvody vypátrat a potrestat je.
Další problém spočívá v progresivitě odvodů. Hazardní společnosti musí odvést 6 až 20% výtěžku podle jeho celkové velikosti. I toto nařízení sázkové kanceláře obchází. Štěpí se na menší. Kdyby byl např. Tipsport jednou jedinou firmou, tak jak jej všichni vnímáme, a nikoliv čtyři „různé“ společnosti, neodváděla by 10% z výtěžku (145 milionů), ale dvojnásobek. Navíc oněch deset procent si Tipsport a další sázkové kanceláře naúčtují od svých zákazníků v podobě manipulačního poplatku.
Je čas na změnu. V době napjatých rozpočtů a škrtů v neziskovém sektoru by se stát měl zasadit o zrušení této daňové výjimky. Hazardní společnosti by měly platit daně jako každá jiná firma. To však není možné vyřešit novým loterijním zákonem, jak se někteří domnívají. Ten pouze nastaví limity hazardu, licenční a povolovací systémy, nikoliv daně. Ty musí řešit nový daňový zákon. Pomocí něj bude mít stát možnost řádně zdanit hazardní společnosti a vybrané peníze transparentně vrátit zpět do neziskového sektoru.

komentáře (0)
Mgr. Jan Šíma

Další články autora: